Od czego zacząć przygodę z grafiką komputerową?

Na skróty

Jak to jest być tym grafikiem? Czy to w ogóle jest fajna praca? Można z tego przeżyć? Jestem pewien, że właśnie takie pytania sobie zadajesz na początku swojej ścieżki kariery zawodowej. A może Twoja obecna praca Ci się znudziła, korpo zamordowało Twoją kreatywność, a na rzucenie tego wszystkiego i wyjechanie w bieszczady jeszcze jest za wcześnie?

Co by tutaj porobić w tym życiu?

Jeśli jesteś na etapie przygotowania się do matury to pewnie dręczą Cię myśli co dalej? Nic dziwnego, stoisz w sumie przed jedną z najtrudniejszych decyzji jakie dotąd podjąłeś w swoim życiu. Niestety… istnieje spora szansa, że tą decyzję podejmiesz źle. Czego oczywiście Ci nie życzę, ale nie oszukujmy się. Jesteś jeszcze w dość głupim wieku aby łatwo było Ci zadecydować jak będzie wyglądało Twoje całe życie zawodowe.

Z drugiej strony mogę Cię pocieszyć, bo jeśli faktycznie na tym etapie swojego życia zastanawiasz się nad tym w jaki sposób w przyszłości będziesz zarabiać na życie, to już mogę śmiało stwierdzić że jesteś na dobrej drodze do sukcesu. Ale tak dosłownie na lini startu, a droga będzie długa.

Czy każdy może zostać grafikiem komputerowym?

Zdecydowanie nie. Projektowanie nie jest tylko kwestią umiejętności obsługi programów graficznych. Te można opanować do perfekcji, poznać każdą jego funkcję i potrafić ją wykorzystać. Zabawa zaczyna się z kreatywnością i umiejętnością rozróżnienia tego co wygląda dobrze, a co nie. Czy można się tego nauczyć? Ciężko powiedzieć. Sam osobiście uważam, że poczucie estetyki i wyobraźnia to kwestia wrodzonego talentu, jak bardzo snobistycznie by to nie zabrzmiało 🙂 Uzupełnijmy to jeszcze o chociaż minimalny talent plastyczny i mamy pakiet na dobry start.

Już pomyślałeś „to nie dla mnie”? Nie zniechęcaj się! Zrób sobie kreatywny tydzień, pobierz próbny pakiet Adobe, inspiruj się i spróbuj coś stworzyć, zaprojektować lub narysować. Mało tego, kopiuj od najlepszych. Pewnie wielu mnie za to skrytykuje. Żeby nie było, nie mam na myśli aby tak wyglądała cała Twoja ścieżka zawodowa. Ale czasami warto na sam początek zrobić kilka projektów bardziej inspirując się kimś innym, doświadczonym w branży. Dzięki temu szybciej nauczysz się zasad w projektowaniu, a z czasem wypracujesz własny styl.

Co będzie mi potrzebne do nauki grafiki?

Na pewno pakiet próbny Adobe. Chociaż na sam początek nie polecam nauki wszystkich programów na raz. Photoshop wydaje się być najlepszym wyborem na start. Dopiero po ogarnięciu jego podstaw możesz zacząć próbować z Illustratorem, który jest nieco bardziej skomplikowany.

Skąd czerpać wiedzę i inspiracje?

Źródeł jest wiele, i polecam korzystać po trochu z każdego z nich. Zacznę od wideo kursów online czy to na YouTube czy płatnych platformach e-learningowych. Sam wiele się w ten sposób nauczyłem i jest to jedna z najlepszych form nauki grafiki komputerowej. Do nauki w ten sposób polecam mieć dwa monitory, lub dwa komputery lub komputer i tablet. Na jednym ekranie odpalacie Photoshopa, a na drugim kurs. Taki tip dla waszej wygody, bo nie ma nic gorszego niż przełączanie okien co 30 sekund aby podejrzeć kolejny krok na nagraniu video. W ten sposób ciężko będzie się wam czegokolwiek nauczyć.

Czytajcie książki i blogi! Jest wiele literatury na temat projektowania zarówno z treścią stricte techniczną jak i merytoryczną.

Przeglądajcie strony i portfolia innych projektantów. Ci najlepsi swoje prace umieszczają w takich serwisach jak Behance, Dribbble czy Pinterest. Znajdziecie tam wiele inspiracji i będziecie zawsze na bieżąco z aktualnie panującymi trendami w projektowaniu.

Co ze studiami?

Studia są ostatnio dość kontrowersyjnym tematem w ogóle. I nie chodzi tu tylko o grafikę i projektowanie, ale o większość kierunków na które można uczęszczać. Przede wszystkim w zawodzie grafika nie dają one żadnej gwarancji zatrudnienia. Tutaj zawsze najważniejsze będzie Twoje portfolio i umiejętności. Mimo to są agencje/pracodawcy, którzy przyjmują tylko ludzi np. po ASP lub w ogóle z wykształceniem graficznym.

Sam studiowałem grafikę, ukończyłem licencjat. Mogę to podsumować tak: na studiach nie nauczyli mnie niczego. No poza lekcjami rysunku i malarstwa, których na początku nienawidziłem a później pokochałem.

Nie wiem, na ile to kwestia uczelni i wykładowców ale jeśli ktoś przyszedł na studia zielony i nie potrafił obsługiwać Photoshopa czy Illustratora to na zajęciach również tego się nie nauczył. Myślę, że nie tylko z grafiką tak jest, po prostu trzeba usiąść w domu i trenować.

Jak znaleźć pracę jako grafik komputerowy?

Wszystko fajnie, ale przecież Ty chcesz zarabiać na tym pieniądze. Tutaj masz kilka opcji do rozważenia. Pierwszą z nich jest freelance, który na początku kariery zdecydowanie Ci odradzam. Zazwyczaj kończy się on na łapaniu zleceń na logo za 50 zł na grupach facebookowych. Nie chcesz być takim „grafikiem”. Musisz nabrać doświadczenia. Jeśli nie masz jeszcze zbyt wielu projektów w portfolio, nie czujesz się zbyt pewnie w obsłudze programów spróbuj stażu. Sam tak zaczynałem i wiele się wtedy nauczyłem. Nawet jeśli nikt Ci za niego nie zapłaci, zdobędziesz cenne doświadczenie, umiejętności, a może nawet pracę w tej samej firmie.

Trzecie rozwiązanie to stanowisko juniorskie. Tutaj jednak dobrze by było już umieć co nieco i mieć co pokazać pracodawcy. Oczywiście wciąż będziesz się uczyć i zdobywać doświadczenie, ale raczej nikt nie zatrudni kogoś zupełnie zielonego.

Podsumowanie

Grafika to świetny sposób na połączenie hobby i pracy zarobkowej. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi obierzesz odpowiednią dla siebie ścieżkę kariery. Nie chciałem, żeby ten artykuł był długi, wyczerpujący i nudny. Pewnie wielu kwestii tutaj nie poruszyłem, dlatego jeśli masz jakieś pytania pisz śmiało w komentarzu. Powodzenia!

5/5 (1 Review)