Jak przygotować wizytówkę do druku?

Na skróty

Niby prosta sprawa, ale zauważyłem że wielu grafików juniorów ma z tym problem. Tak wiem, makiety można pobrać z drukarni. Ale jak już chcemy nazywać się dizajnerami z krwi i kości to chyba warto tą sztukę opanować?

Jeśli zgadzasz się ze mną to powiem Ci czego dowiesz się z tego wpisu:

 • Dowiesz się jak utworzyć marginesy w wizytówce
 • Dowiesz się jak dodać spady do wizytówki
 • Dowiesz się jak zapisać plik do druku
 • Bonus: opiszę najbardziej popularne metody druku oraz ich wady i zalety

Zaczynajmy!

Jakie są formaty wizytówek?

Najbardziej popularne i standardowe wymiary wizytówki to 90x50 i 85x55
Najbardziej popularne i standardowe wymiary wizytówki to 90×50 i 85×55

A zaczniemy od tego, że jest kilka formatów wizytówek, i możesz wybrać ten, który najbardziej Ci się podoba. Serio, nie ma tutaj żadnych sztywnych zasad typu „wizytówka to musi być 90×50 koniec kropka”.

 • 90×50 mm to najbardziej standardowy i najczęściej spotykany format wizytówki. Jeśli jesteś ich kolekcjonerem, to pewnie w swoim portfelu znajdziesz kilka.
 • 85×55 mm to format karty kredytowej. Mi wizytówki w tym formacie podobają się najbardziej. Dodatkową zaletą tego formatu jest fakt, że ich narożniki mogą być zaokrąglone.

Jak przygotować wizytówkę do druku w Photoshopie?

Zanim zaczniesz wypunktujmy główne założenia:

 • pracujemy na formacie 90×50
 • Spad: 2mm
 • Margines bezpieczeństwa: 3mm
 • Tryb kolorów: CMYK
 • upewnijmy się, że wszystkie jednostki miary mamy ustawione w centymetrach lub milimetrach. Po prostu będzie wygodniej operować Ci liniami pomocniczymi. Dotyczy to wszystkich projektów do druku.
 • Wartość DPI: 350

Odpalamy Photoshopa i po lewej stronie w ekranie powitalnym wybieramy Utwórz nowy… Tak jak wspomniałem w założeniach, przygotowujemy wizytówkę w formacie 90×50 mm. Do tego formatu musimy doliczyć po 2 mm spadu na każdy bok, i 2 mm marginesu bezpieczeństwa.

Ustawiamy szerokość na 84mm i wysokość na 44mm. Rozdzielczość ustawiamy na 350 DPI, tryb kolorów CMYK 8 bitów. Orientacja pozioma, zawartość tła biała. Klikamy Utwórz i pojawia nam się dokument z polem roboczym o wymiarach 84×44. Zapytasz dlaczego taki format? Ponieważ do niego stopniowo będziemy dodawać sobie margines i spad.

W kolejnym kroku do każdego boku naszego dokumentu dosuwamy linie pomocnicze, wybieramy z przybornika prostokąt i wypełniamy nim cały nasz obszar roboczy, np. kolorem czerwonym. Robimy to tylko po to żeby w efekcie końcowym wyróżnić przestrzeń projektową, margines i spad. Nasz dokument powinien wyglądać teraz tak:

Obszar projektowy wizytówki bez spadu i marginesu wewnętrznego
Obszar projektowy wizytówki bez spadu i marginesu wewnętrznego

Teraz dodamy sobie margines bezpieczeństwa. Sam margines dodaje nam również trochę światła do projektu. Zakładając, że robimy totalnie klasyczną wizytówkę, warto zadbać o odpowiednie odstępy dla estetyki i dobrej czytelności projektu.

Z górnego menu wybieramy Obraz > Rozmiar obszaru roboczego.

Definiujemy szerokość na 9 cm i wysokość na 5 cm.

W ten sposób osiągamy faktyczny format wizytówki, który otrzymamy z drukarni. I znowu dosuwamy sobie linie pomocnicze do każdego boku naszego dokumentu, i znowu wypełniamy prostokątem, np. Jaśniejszym odcieniem czerwonego. Przesuwamy warstwę z tym prostokątem na sam spód. Nasz dokument powinien teraz wyglądać mniej więcej tak:

Przestrzeń robocza z wyznaczonym marginesem wewnętrznym.
Przestrzeń robocza z wyznaczonym marginesem wewnętrznym.

I teraz do naszego oryginalnego formatu dodamy dwu milimetrowe spady. Ponownie z górnego menu wybieramy Obraz > Rozmiar obszaru roboczego i tym razem definiujemy szerokość na 9,4 cm i wysokość na 5,4 cm.

Tak wygląda gotowy szablon wizytówki z przygotowanymi marginesami i spadami.
Tak wygląda gotowy szablon wizytówki z przygotowanymi marginesami i spadami.

Tadam! Właśnie utworzyłeś swój własny piękny szablon wizytówki, z zaznaczonym wewnętrznym marginesem bezpieczeństwa i spadem.

Jak przygotować wizytówkę do druku w Illustratorze?

Tutaj sprawa jest odrobinę mniej skomplikowana, bo z poziomu tworzenia nowego dokumentu od razu możemy zdefiniować spady. Analogicznie jak w Photoshopie, po uruchomieniu Illustratora klikamy na Utwórz nowy… wpisujemy szerokość 9 cm i wysokość 5 cm. Spad z każdej strony ustawiamy na 2 mm. Tryb kolorów ustawiamy na CMYK i Efekty rastrowe na Wysoki (300 ppi). Możemy również ustawić ilość obszarów roboczych, tak aby na jednym ekranie móc zaprojektować awers i rewers (ta sama opcja jest w Photoshopie CC 2019).

Illustrator od razu zaznacza nam spad czerwoną linią. Teraz możemy oznaczyć sobie 3 milimetrowy margines wewnętrzny. Jak to zrobić? Możemy na przykład narysować sobie kwadrat 3 mm x 3 mm, przyciągnąć go do narożnika naszego projektu i dosunąć do niego linie pomocnicze.

I to wszystko, możemy zacząć projektować!

O czym musisz pamiętać przygotowując projekt wizytówki w Photoshopie i Illustratorze?

 • W przypadku Photoshopa przed zapisaniem projektu do druku wszystkie warstwy tekstowe należy zamienić na obiekty inteligentne
 • Dobrym rozwiązaniem może być również spłaszczenie całego projektu, wtedy mamy 100% pewności, że nic w druku się „nie wysypie”. Aby to zrobić wybieramy z głównego menu Warstwa > Spłaszcz Obraz. UWAGA! Nie nadpisz sobie w ten sposób projektu roboczego bo stracisz możliwość jego edycji!
 • W przypadku Illustratora musimy pamiętać aby wszystkie teksty zamienić na krzywe!
 • Projekt zapisujemy w pliku PDF. W Predefiniowanych ustawieniach Adobe PDF wybieramy [Jakość drukarska]. Odznaczamy opcje Zachowaj możliwość edycji programu Photoshop i Optymalizuj do szybkiego przeglądania w internecie. W pozostałych zakładkach nic nie zmieniamy.
 • Niektóre drukarnie mogą wymagać zaimportowania własnych profili do drukowania.
 • Jeśli używamy koloru czarnego, i chcemy aby był jak najbardziej nasycony w druku, należy użyć składowych CMYK: C: 30 M: 30 Y:30 K: 100. Zdecydowanie nie wybieraj koloru czarnego w ten sposób: foto palety kolorów.
 • Font nie powinien być mniejszy niż 6px.
 • Raczej odradzam stosowanie fontów w odmianie Thin i w niektórych przypadkach Light. Może okazać się, że w druku nasze napisy będą bardzo nieczytelne.

Na jakim papierze wydrukować wizytówki?

Kreda + folia

Tutaj wybór jest przeogromny. Taki standard to kreda 350g matowa lub w połysku dodatkowo powlekana folią. I ta opcja sprawdzi się w większości przypadków. Raczej nie polecam druku na samej kredzie bez foliowania, bo niestety wtedy te wizytówki dość szybko się niszczą. Słabo by było dawać na spotkaniu naszym kontrahentom wizytówki z obdartymi rogami i brzegami 🙂

Jaka folia?

Największy standardzik to folia błyszcząca (bleh). Potem folia matowa i soft touch (w każdej drukarni inaczej się to nazywa, ale zazwyczaj jest to folia soft coś tam…). Dodatkowo na folii matowej i soft touch możemy zastosować lakier wybiórczy. Czyli np. cała wizytówka jest matowa, a nasze logo błyszczące. Tutaj również musimy uważać na to aby elementy, które chcemy aby były lakierowane nie były zbyt małe.

Wadą folii matowej i folii typu soft touch jest fakt, że lubi się rysować. Szczególnie widać to na czarnych wydrukach.

Wizytówki plastikowe:

Raczej nie polecam tego rozwiązania do wizytówek firmowych/osobistych. Ale jeśli już musimy to zdecydowanie musi być to format 85×55 koniecznie z zaokrąglonymi narożnikami! Karty plastikowe z ostrymi krawędziami mają… po prostu ostre krawędzie 😀 Co w połączeniu z tym, że są twarde mogą uszkodzić nam kieszenie, te w portfelu i spodniach. A nawet skaleczyć.

Inne cuda

Możliwości jest mnóstwo. Papiery ozdobne, czerpane, złocenie, srebrzenie, hot stamping, kolorowanie krawędzi, chipy NFC, tłoczenie. Po prostu CUDA. W przypadku takich realizacji, o instrukcje co do przygotowania projektu najlepiej pytać bezpośrednio drukarza, z którym będziemy współpracować.

5/5 (2 Reviews)