Niby prosta sprawa, ale zauważyłem że wielu grafików juniorów ma z tym problem. Tak wiem, makiety można pobrać z drukarni. Ale jak już chcemy nazywać się dizajnerami z krwi i kości to chyba warto tą sztukę opanować?
Jeśli zgadzasz się ze mną to powiem Ci czego dowiesz się z tego wpisu:
- Dowiesz się jak utworzyć marginesy w wizytówce
- Dowiesz się jak dodać spady do wizytówki
- Dowiesz się jak zapisać plik do druku
- Bonus: opiszę najbardziej popularne metody druku oraz ich wady i zalety
Zaczynajmy!
Jakie są formaty wizytówek?
A zaczniemy od tego, że jest kilka formatów wizytówek, i możesz wybrać ten, który najbardziej Ci się podoba. Serio, nie ma tutaj żadnych sztywnych zasad typu „wizytówka to musi być 90×50 koniec kropka”.
- 90×50 mm to najbardziej standardowy i najczęściej spotykany format wizytówki. Jeśli jesteś ich kolekcjonerem, to pewnie w swoim portfelu znajdziesz kilka.
- 85×55 mm to format karty kredytowej. Mi wizytówki w tym formacie podobają się najbardziej. Dodatkową zaletą tego formatu jest fakt, że ich narożniki mogą być zaokrąglone.
Jak przygotować wizytówkę do druku w Photoshopie?
Zanim zaczniesz wypunktujmy główne założenia:
- pracujemy na formacie 90×50
- Spad: 2mm
- Margines bezpieczeństwa: 3mm
- Tryb kolorów: CMYK
- upewnijmy się, że wszystkie jednostki miary mamy ustawione w centymetrach lub milimetrach. Po prostu będzie wygodniej operować Ci liniami pomocniczymi. Dotyczy to wszystkich projektów do druku.
- Wartość DPI: 350
Odpalamy Photoshopa i po lewej stronie w ekranie powitalnym wybieramy Utwórz nowy… Tak jak wspomniałem w założeniach, przygotowujemy wizytówkę w formacie 90×50 mm. Do tego formatu musimy doliczyć po 2 mm spadu na każdy bok, i 2 mm marginesu bezpieczeństwa.
Ustawiamy szerokość na 84mm i wysokość na 44mm. Rozdzielczość ustawiamy na 350 DPI, tryb kolorów CMYK 8 bitów. Orientacja pozioma, zawartość tła biała. Klikamy Utwórz i pojawia nam się dokument z polem roboczym o wymiarach 84×44. Zapytasz dlaczego taki format? Ponieważ do niego stopniowo będziemy dodawać sobie margines i spad.
W kolejnym kroku do każdego boku naszego dokumentu dosuwamy linie pomocnicze, wybieramy z przybornika prostokąt i wypełniamy nim cały nasz obszar roboczy, np. kolorem czerwonym. Robimy to tylko po to żeby w efekcie końcowym wyróżnić przestrzeń projektową, margines i spad. Nasz dokument powinien wyglądać teraz tak:
Teraz dodamy sobie margines bezpieczeństwa. Sam margines dodaje nam również trochę światła do projektu. Zakładając, że robimy totalnie klasyczną wizytówkę, warto zadbać o odpowiednie odstępy dla estetyki i dobrej czytelności projektu.
Z górnego menu wybieramy Obraz > Rozmiar obszaru roboczego.
Definiujemy szerokość na 9 cm i wysokość na 5 cm.
W ten sposób osiągamy faktyczny format wizytówki, który otrzymamy z drukarni. I znowu dosuwamy sobie linie pomocnicze do każdego boku naszego dokumentu, i znowu wypełniamy prostokątem, np. Jaśniejszym odcieniem czerwonego. Przesuwamy warstwę z tym prostokątem na sam spód. Nasz dokument powinien teraz wyglądać mniej więcej tak:
I teraz do naszego oryginalnego formatu dodamy dwu milimetrowe spady. Ponownie z górnego menu wybieramy Obraz > Rozmiar obszaru roboczego i tym razem definiujemy szerokość na 9,4 cm i wysokość na 5,4 cm.
Tadam! Właśnie utworzyłeś swój własny piękny szablon wizytówki, z zaznaczonym wewnętrznym marginesem bezpieczeństwa i spadem.
Jak przygotować wizytówkę do druku w Illustratorze?
Tutaj sprawa jest odrobinę mniej skomplikowana, bo z poziomu tworzenia nowego dokumentu od razu możemy zdefiniować spady. Analogicznie jak w Photoshopie, po uruchomieniu Illustratora klikamy na Utwórz nowy… wpisujemy szerokość 9 cm i wysokość 5 cm. Spad z każdej strony ustawiamy na 2 mm. Tryb kolorów ustawiamy na CMYK i Efekty rastrowe na Wysoki (300 ppi). Możemy również ustawić ilość obszarów roboczych, tak aby na jednym ekranie móc zaprojektować awers i rewers (ta sama opcja jest w Photoshopie CC 2019).
Illustrator od razu zaznacza nam spad czerwoną linią. Teraz możemy oznaczyć sobie 3 milimetrowy margines wewnętrzny. Jak to zrobić? Możemy na przykład narysować sobie kwadrat 3 mm x 3 mm, przyciągnąć go do narożnika naszego projektu i dosunąć do niego linie pomocnicze.
I to wszystko, możemy zacząć projektować!
O czym musisz pamiętać przygotowując projekt wizytówki w Photoshopie i Illustratorze?
- W przypadku Photoshopa przed zapisaniem projektu do druku wszystkie warstwy tekstowe należy zamienić na obiekty inteligentne
- Dobrym rozwiązaniem może być również spłaszczenie całego projektu, wtedy mamy 100% pewności, że nic w druku się „nie wysypie”. Aby to zrobić wybieramy z głównego menu Warstwa > Spłaszcz Obraz. UWAGA! Nie nadpisz sobie w ten sposób projektu roboczego bo stracisz możliwość jego edycji!
- W przypadku Illustratora musimy pamiętać aby wszystkie teksty zamienić na krzywe!
- Projekt zapisujemy w pliku PDF. W Predefiniowanych ustawieniach Adobe PDF wybieramy [Jakość drukarska]. Odznaczamy opcje Zachowaj możliwość edycji programu Photoshop i Optymalizuj do szybkiego przeglądania w internecie. W pozostałych zakładkach nic nie zmieniamy.
- Niektóre drukarnie mogą wymagać zaimportowania własnych profili do drukowania.
- Jeśli używamy koloru czarnego, i chcemy aby był jak najbardziej nasycony w druku, należy użyć składowych CMYK: C: 30 M: 30 Y:30 K: 100. Zdecydowanie nie wybieraj koloru czarnego w ten sposób: foto palety kolorów.
- Font nie powinien być mniejszy niż 6px.
- Raczej odradzam stosowanie fontów w odmianie Thin i w niektórych przypadkach Light. Może okazać się, że w druku nasze napisy będą bardzo nieczytelne.
Na jakim papierze wydrukować wizytówki?
Kreda + folia
Tutaj wybór jest przeogromny. Taki standard to kreda 350g matowa lub w połysku dodatkowo powlekana folią. I ta opcja sprawdzi się w większości przypadków. Raczej nie polecam druku na samej kredzie bez foliowania, bo niestety wtedy te wizytówki dość szybko się niszczą. Słabo by było dawać na spotkaniu naszym kontrahentom wizytówki z obdartymi rogami i brzegami 🙂
Jaka folia?
Największy standardzik to folia błyszcząca (bleh). Potem folia matowa i soft touch (w każdej drukarni inaczej się to nazywa, ale zazwyczaj jest to folia soft coś tam…). Dodatkowo na folii matowej i soft touch możemy zastosować lakier wybiórczy. Czyli np. cała wizytówka jest matowa, a nasze logo błyszczące. Tutaj również musimy uważać na to aby elementy, które chcemy aby były lakierowane nie były zbyt małe.
Wadą folii matowej i folii typu soft touch jest fakt, że lubi się rysować. Szczególnie widać to na czarnych wydrukach.
Wizytówki plastikowe:
Raczej nie polecam tego rozwiązania do wizytówek firmowych/osobistych. Ale jeśli już musimy to zdecydowanie musi być to format 85×55 koniecznie z zaokrąglonymi narożnikami! Karty plastikowe z ostrymi krawędziami mają… po prostu ostre krawędzie 😀 Co w połączeniu z tym, że są twarde mogą uszkodzić nam kieszenie, te w portfelu i spodniach. A nawet skaleczyć.
Inne cuda
Możliwości jest mnóstwo. Papiery ozdobne, czerpane, złocenie, srebrzenie, hot stamping, kolorowanie krawędzi, chipy NFC, tłoczenie. Po prostu CUDA. W przypadku takich realizacji, o instrukcje co do przygotowania projektu najlepiej pytać bezpośrednio drukarza, z którym będziemy współpracować.